З 1 квітня 2023 року в Україні всі рецептурні препарати відпускатимуться в аптеках не лише за паперовим, а й за електронним рецептом (e-рецептом). Розповідаємо про нововведення.
Навіщо це потрібно
Повідомляється, що МОЗ не розширює список рецептурних препаратів. Тільки на чинний вводить додатковий інструмент - електронний рецепт. Це дозволить контролювати відпуск рецептурних ліків в аптеках і мінімізувати негативні прояви самолікування серед громадян, відстежувати дотримання режиму прийому ліків та убезпечити пацієнта.
Якими б звичними та безпечними не здавалися ліки від кашлю чи головного болю, їхнє застосування несе підвищений ризик. Неправильне вживання цих препаратів може викликати серйозні побічні ефекти, залежність або нести ризик зловживання.
Чи дійсні паперові рецепти
Враховуючи повномасштабну війну в країні, одночасно з е-рецептом діятиме і паперовий. Тобто перехідний період триватиме з урахуванням поточної ситуації в Україні.
За відсутності світла чи зв'язку в медичному закладі лікар, як і раніше, може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку.
Також варто знати, що в регіонах, де ведуться бойові дії, рецептурні препарати за потреби можна буде придбати без е-рецепту та навіть без рецепту взагалі, крім наркотичних (рецептурних) препаратів.
Які ліки є рецептурними
Як пояснили у МОЗ, рецептурні ліки - лікарські засоби, які підлягають відпуску лише за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.
Цей список може включати:
- антибіотики;
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати (зокрема й протизаплідні);
- препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
- деякі антигельмінтні препарати;
- деякі антигістамінні засоби;
- кроворозріджуючі препарати;
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїдні лікарські засоби;
- деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
Щоб дізнатися, чи є конкретний препарат рецептурним, достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу. Знайти інструкцію потрібного препарату можна, скориставшись сервісами онлайн-аптек або сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.
Хто може виписати електронний рецепт
Е-рецепт на рецептурний препарат може виписати не тільки лікар, з яким пацієнт уклав декларацію. Це може бути лікар як державного, комунального, так і приватного закладу чи лікар-ФОП. Водночас пацієнт має бути обов'язково зареєстрований в ЕСОЗ (Єдина система охорони здоров'я).
Як отримати е-рецепт
Для того, щоб отримати рецепт на рецептурні ліки, необхідно записатися на прийом до лікаря. Під час огляду лікар за потреби зареєструє вас в електронній системі охорони здоров'я та сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків.
Після цього ви отримаєте смс-повідомлення з номером електронного рецепта та унікальним кодом його погашення.
У разі тривалого лікування за хронічних захворювань або ж за потреби продовжити лікування чи профілактику повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі попередньо обов'язково має бути зафіксоване перше призначення.
Як і під час очного прийому, з випискою е-рецепта ви отримаєте його номер та унікальний код підтвердження, які необхідно повідомити фармацевту в аптеці для придбання ліків.
Протягом якого часу потрібно погасити рецепт в аптеці
Пацієнт може погасити електронний рецепт в аптеці протягом 30 днів та протягом 10 днів, якщо це наркотичний (психотропний) лікарський засіб. Термін дії такого рецепта буде вказаний в інформаційній довідці до е-рецепта, яку лікар за потреби може надрукувати.
Як волонтери зможуть закуповувати ліки
Військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати певні рецептурні ліки оптово безпосередньо в дистриб'юторів для потреб воєнного часу без рецепту.
Раніше ми писали, як дізнатися, які "доступні ліки" повністю безкоштовні.