Dengi.ua розбирається, що таке старі та нові долари, і що варто знати, щоб не стати жертвою недоброчесних фінансових установ при обміні американських купюр.
Що таке старі та нові долари
В Україні проблема старих та нових доларів існує вже давно, але значних обертів вона набрала саме у 2023 році. Тоді в суспільстві активно обговорювали відмову банків та обмінників приймати купюри, випущені до 1996 року. На додаток були запроваджені додаткові комісії за прийом “зношених” або “старих” за роком випуску банкнот. Представники мережі пунктів обміну валют пояснювали це тим, що, мовляв, українці рідше купували старі банкноти, ніж нові, тому банкам та обмінникам було складно їх продати і вони встановлювали комісії за прийом таких купюр.

Однак, після численних скарг громадян, НБУ в червні 2023 року опублікував роз’яснення щодо обміну готівкової іноземної валюти. У другому пункті цієї заяви сказано, що банкам та обмінникам заборонено не приймати іноземні купюри за номіналом або роком випуску, якщо банкноти є офіційним платіжним засобом у своїй країні. Це також стосується всіх доларів Федеральної резервної системи США, які випускаються і перебувають в офіційному обігу з 1914 року дотепер. Далі у роз’ясненні говориться:
“Підкреслюємо, що Національний банк України не ухвалював жодних нормативно-правових актів, що передбачають заборону здійснення валютно-обмінних операцій з іноземною валютою, зокрема обмін доларів США серії 1996 року та тих, що були випущені в обіг раніше”.
До того ж, як повідомляє U.S. Currency Education Program, уряд США вважає всі долари, що випускаються Федеральною резервною системою з 1914 року, законним платіжним засобом.
Таким чином, ні в Україні, ні в США не існує якогось офіційного поділу на старі та нові долари. Купюри що 1996, що 2006 чи 2013 років є рівноцінними платіжними засобами. Крім того, у роз'ясненні НБУ наголошується, що банки та обмінники зобов'язані прийняти такі банкноти, якщо вони перебувають у хорошому стані або мають допустимі незначні пошкодження:
- локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;
- відбитки штампів/печаток, написи, включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм2;
- плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;
- надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожний;
- отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук, діаметром не більше 1 мм кожний.

Водночас навіть якщо долари дуже пошкоджені, згідно з Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні, вони повинні прийматися в банках на інкасо за умов, визначених фінансовою установою разом із іноземним банком-кореспондентом, який своєю чергою регулює розмір відшкодування банкноти клієнту. За таку послугу особа має заплатити комісію, а терміни виплати відшкодування за зношені купюри встановлюються банками самостійно. Згідно з НБУ, значно пошкодженими банкнотами вважаються:
- розірвані (розрізані) на частини;
- із пошкодженими елементами дизайну та захисту;
- зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
- із локальними забрудненнями (плямами), включаючи видимі в ультрафіолетових променях, які займають більше половини площі банкноти;
- із загальними забрудненнями, включаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
- обпалені, пропалені, трухлі;
- мають явні друкарські недоліки.
Навіщо змінюється дизайн доларових купюр
Хоч юридично всі долари Федеральної резервної системи США рівноцінні, саме різні засоби безпеки дозволяють розділяти купюри на нові та старі. Зокрема найновіша 100$ 2013 року має вплетену в папір захисну стрічку, яка додатково містить елементи, що переливаються. До того ж купюра отримала ще один новий вид захисту у вигляді дзвону в чорнильниці, який то з’являється, то зникає при нахилі банкноти. Тому в цьому контексті 100$ 2013 року є дійсно новою, тоді як всі інші долари мають вже застарілі засоби захисту.
До речі, як зазначає Бюро гравіювання та друку США, головною причиною зміни дизайну доларів є саме боротьба з підробками через введення нових елементів безпеки. У США навіть існує Керівний комітет з удосконалення захисту від підробок, до складу якого входить ціла низка різних установ. Однак за межами оновлень досі залишаються купюри 1$ та 2$, які не змінювали свого дизайну з моменту їх появи у 1963 та 1976 роках відповідно. Зокрема відсутність оновлення у 1$ банкноти Бюро гравіювання та друку США пояснює тим, що її рідко підробляють. До того ж у розділі 116 щорічного Закону про асигнування на фінансові послуги та загальне державне управління є положення, яке забороняє зміну дизайну однодоларової банкноти. Можемо припустити, що із 2$ ситуація схожа, а також те, що шахраям просто невигідно підробляти такі малі номінали через значно вищу собівартість процесу.
Проблема старих-нових доларів для українських туристів
Проблема неприйому старих доларів актуальна не лише для України. Зокрема в популярних у наших громадян країнах відпочинку, Туреччині та Єгипті, ситуація нічим не краще. BBC Arabic відзначає, що у деяких арабських країнах, включно з Єгиптом, існують певні проблеми з обміном старих доларів. Американські купюри давніх зразків навіть отримали там найменування “білі долари”, до яких ставляться з недовірою, боячись натрапити на підробку. Таким чином, старі “вічнозелені” обмінюють за заниженим курсом, а іноді з дисконтом до 10%. Тобто за кожні сто доларів можна отримати лише дев'яносто. До того ж на туристичних форумах користувачі підтверджують, що в Єгипті неохоче приймають долари, випущені до 2006 року.

У Туреччині також досить складна ситуація із прийомом старих доларів. Зокрема ekonomim.com у кінці 2024 року писало, що через проблеми з фальшивими доларами, на Гранд-Базарі обмінні пункти при прийнятті старих 100$ стягують 2$ в ролі комісії. До того ж повідомлялося, що турецькі банки тимчасово припинили приймати 50 та 100$ старого зразка через шалений потік підроблених купюр.
Що робити, якщо не приймають долари на обмін
Уже в лютому цього року НБУ у своєму Telegram-каналі знову повернувся до теми обміну старих доларів. Зокрема у пресслужбі зазначили, що з моменту публікації офіційного роз’яснення у червні 2023 року, лише у 2024-му відбулося 150 перевірок пунктів обміну 17 небанківських установ. Як наслідок, НБУ застосував штрафи на суму 5,65 млн грн. У пресслужбі підкреслили, що в результаті успішної роботи, кількість скарг від громадян зменшилася щонайменше у 5 разів.
Водночас в НБУ зазначили, що наразі в середньому за місяць отримують не більше 10 звернень від українців, пов’язаних з відмовою банків чи обмінників приймати старі долари. Таким чином, це не дає підстав констатувати, що легальні пункти обміну перестали зловживати у цій сфері. Проте також у проблемі неприйому старих доларів НБУ звинувачує установи, які не мають ліцензії для здійснення валютних обмінів. Відповідно єдиним методом боротьби із такими нелегальними обмінниками є залучення правоохоронців.

Тож проблема спекуляцій навколо старих-нових доларів нікуди не ділася. Зокрема в НБУ наголосили, що обмінники почали вимагати комісію у 10% за обмін доларів до 2006 року випуску. Тому dengi.ua нагадують, що у разі відмови фінансової установи обмінювати валюту на підставі року випуску, громадянин має право звернутися зі скаргою до НБУ. Для оформлення письмового звернення необхідно:
- на сайті перейти в розділ “Захист прав споживачів”;
- нижче знайти опцію “Звернутися до Національного банку” та натиснути “подати звернення”;
- обрати від імені якої особи (фізичної чи юридичної) готується звернення;
- обрати вид звернення;
- далі діяти згідно з інструкцією.
Зазначимо, що відповідь на стандартне звернення надається впродовж 30 днів. Водночас громадянин може поскаржитися, звернувшись до контакт-центру НБУ за таким номером: 0 800 505 240.
У результаті Національний банк, залежно від рівня правопорушення, застосує штрафи до недобросовісних фінансових установ. Зокрема, максимальний розмір покарання для банків становить до 400 000 грн, а для небанківських фінустанов — 5% від їхнього власного капіталу.
Андрій Король для dengi.ua