Ринок праці: як змінився попит, ціни та якість послуг «чоловіка на годину» за час війни

Дефіцит фахівців почався ще в 2017 році, коли Україна отримала «безвіз» з ЄС, а з 2022 року брак кадрів став ще сильнішим.
Ринок праці: як змінився попит, ціни та якість послуг «чоловіка на годину» за час війни
На кінець 2024 року показник попиту стабільно тримається на позначці 17 завдань на одного спеціаліста / Колаж: dengi.ua

Ринок послуг домашніх майстрів зазнав пертурбацій через велику війну. Серед домогосподарств завжди були потрібні послуги майстрів з ремонту сантехніки, електроніки та взагалі дрібних робіт по будинку. У побуті таких фахівців називають "чоловік на годину". Дефіцит фахівців почався ще в 2017 році, коли Україна отримала «безвіз» з ЄС, а з 2022 року брак кадрів став ще сильнішим.

Про це пише «Економічна правда», поспілкувавшись із представниками двох онлайн-платформ, які виступають посередниками між майстрами та власниками домогосподарств.

Читайте також:

За словами директора з маркетингу сайту Kabanchik.ua Надія Панченко, у 2022 році кількість замовлень послуг упала на 43% щодо показників 2021 року.

«Велике падіння зафіксували у сфері будівництва та оздоблення – понад 60%, найменше – у категорії ремонту техніки, там просідання на 25%. У 2023 та 2024 роках ситуація стабілізувалася, адже частина громадян повернулася до України. Втім, за словами Панченка, попит все ще на 30% нижчий за довоєнний», - пише видання.

Також повідомляється, що за даними керівника напряму OLX "Робота та Сервіси" Марії Абдулліної, в 2021 році користувачі OLX відвідали сторінки категорій "Ремонт та обслуговування техніки", "Будівництво та ремонт", "Побутові послуги" 11,9 млн разів, а в 2022 попит впав на 35%. При цьому в 2023 році попит відновився (плюс 16% за рік), але все ж таки не досяг показників до вторгнення, а цього року маємо майже 9,5 млн відгуків.

«Перегин попиту та пропозиції не відбувся через те, що ринок фахівців також сильно зменшився, додають у Kabanchik.ua. Якщо у 2021 році на одного фахівця припадало 16 завдань, то у 2022 році – 13. На кінець 2024 року показник стабільно тримається на позначці 17 завдань на активного спеціаліста, що майже відповідає довоєнному періоду», - зазначає ЕП.

Видання повідомляє, що дефіцит кадрів критично відчувається з різноробочими, зварювальниками, фахівцями з укладання плитки, штукатурниками, реставраторами меблів, нянями, доглядальницями, кравчинями. А також у тих категоріях, де потрібні молоді та сильні чоловіки - фахівці з будівництва та оздоблення, ремонту техніки, майстри з ремонту та встановлення дверей.

При цьому ціни на послуги "чоловіків на годину" зросли. Але оскільки переважання попиту над пропозицією немає, єдиною причиною зростання середнього чека експерти називають інфляцію.

"Якщо порівняти середній чек 2021 року до середнього чеку 2024 року, то найбільше зростання спостерігаємо у сферах будівництва, обробки та ремонту техніки – майже вдвічі. Найменше ціни зросли у категорії домашнього майстра: "всього" на 50%", - розповіла Панченко.

Водночас, зниження кількості кваліфікованих кадрів внаслідок мобілізації чи міграції однозначно впливає на якість надання послуг. Так, у 2021 році 49% усіх незадоволених клієнтів були обурені через те, що не змогли знайти спеціаліста на онлайн-майданчику, у 2024 році ця частка становить 52%. Однак почастішали випадки, коли фахівець бере замовлення на виконання, а пізніше заявляє замовнику, що хоче за це більше грошей. У 2021 році цим було обурено лише 6% незадоволених користувачів, у 2024 році це вже 10%. Майже подібна ситуація з тими, хто скаржиться на непрофесійність фахівця: було – 6%, стало – 8%.

Як пише видання, сьогодні найпопулярнішими послугами є встановлення та ремонт генераторів, ремонт холодильників, пральних машинок і бойлерів (через відключення електроенергії техніка виходить з ладу), встановлення реле напруги, електромонтажні роботи, встановлення та ремонт розеток. Набирає популярності послуга "постояти в черзі". Її замовляють чоловіки, яким треба оновити дані у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або пройти військово-лікарську комісію.

"Серед послуг, які були "ходовими" до повномасштабної війни, і зараз також мають попит: прибирання квартир, усунення протікань, встановлення унітазів, складання меблів, укладання плитки, ремонт квартир та інше", - зазначає представниця онлайн платформи.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що за три квартали 2024 року середня зарплата українців становила 20 600 гривень, що на 22,2% вище, ніж рік тому. При цьому найбільше одержують працівники сфери інформації та телекомунікацій – майже 51 000 гривень.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK