Згідно з даними статистики, в Україні з близько 3 мільйонів людей з інвалідністю працевлаштовано лише 420 тисяч (16%,) тоді як у країнах ЄС цей показник перевищує 50%. Виправити ситуацію з мотивацією роботодавців брати на роботу інвалідів покликаний новий закон № 4219-IX, який набуде чинності вже з 1 січня 2026 року.
Про це повідомляє пресслужба Мінсоцполітики.
Зазначається, що новий закон:
- поширює 4% квоту на працевлаштування людей з інвалідністю на всі сфери, включно з держорганами;
- змінює підхід до визначення можливостей праці - замість того, щоб фокусуватися на обмеженнях, визначає тільки ті види робіт, що можуть зашкодити здоров'ю або безпеці;
- впроваджує соціальний супровід для людей з інвалідністю на робочому місці - держава фінансуватиме адаптацію середовища і колективу.
"Окрема увага - заміна адміністративних штрафів на цільовий внесок. У роботодавця буде вибір: або працевлаштовувати людей з інвалідністю, або платити зменшений внесок до спецфонду, з якого фінансуватимуться програми підтримки працевлаштування. Цей механізм не каральний, а мотиваційний. Ми спростили оплату і зробили її прозорою - щоб роботодавець розумів, на що йдуть кошти", - повідомила міністр соцполітики Оксана Жолнович.
Крім того, законом передбачено:
- пільговий розрахунок квоти (1 працівник з інвалідністю 1 групи зараховується як двоє);
- компенсацію роботодавцям у разі зниженої продуктивності;
- розширення держпідтримки для бізнесів, які створюють робочі місця.
Раніше ми писали про те, що Держпродспоживслужбі надали повноваження відслідковувати дотримання законодавства про рекламу в частині працевлаштування, зокрема, щодо виявлення в оголошеннях про вакансії дискримінаційних формулювань - за віком ("до 35 років", "молодий колектив"), статтю ("тільки для жінок/чоловіків"), станом здоров'я, расою або етнічним походженням.