Інфляція та курс: що буде з гривнею найближчим часом

У боротьбі зі зростанням цін Нацбанк вдається до використання інструментів курсової політики.
ілюстративне фото / Соцмережі
ілюстративне фото / Соцмережі

За останні шість місяців Національний банк зіштовхнувся із серйозними викликами. Установа, основним завданням якої є забезпечення цінової стабільності, зазнає тиску з боку інфляції, яка систематично перевищує прогнозовані значення. Крім того, темпи знецінення національної валюти вже перевищили середню відсоткову ставку за депозитами у гривні.

Про це пише "Економічна правда".

Читайте також:

Щоб стримати зростання цін, НБУ вирішив значно підвищити облікову ставку, розраховуючи таким чином стимулювати зростання доходності депозитів та облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Проте регулятор має ще один інструмент впливу — курс національної валюти.

Використання курсової політики для боротьби з інфляцією не є новим для НБУ. Після відмови від фіксованого курсу долара у жовтні 2023 року спостерігається прямий зв'язок між його коливаннями та рівнем інфляції.

Основний орієнтир регулятора - утримання інфляції в діапазоні 4-6% на рік. Тому не дивно, що курс гривні застосовується як один із засобів контролю цінового зростання. Втім, офіційно в Нацбанку заявляють, що зміцнення національної валюти не є цілеспрямованим заходом щодо зниження інфляції, наголошуючи, що курс формується під впливом ринкових факторів.

"Регулятор дав зрозуміти, що ринок може рухатися, і що 41,45 гривні – це рівень підтримки, достатній для укріплення гривні на цьому етапі. Далі ми очікуємо на період квартальних податків, що також повинно додати пропозиції валюти на ринок, а потім чекаємо на відновлення коридору початку року 41,8-42,4", – зазначив виданню дилер департаменту глобальних ринків "ОТП Банку" Антон Курінний.

Інші експерти та аналітики, опитані ЕП, також вважають, що зміцнення гривні в середині січня було тимчасовим.

"Нацбанк має достатній обсяг резервів для того, щоб продовжувати покривати дефіцит валюти на ринку, але навряд чи поточне укріплення гривні продовжуватиметься довго. Зараз цей фактор позитивно впливає на стримування інфляції, яка у 2024 році прискорилась до 12%", - вважає керівник служби продажів казначейських продуктів банку "Авангард" Юрій Крохмаль.

Експерт також додав, що поступова девальвація буде необхідною з огляду на невизначену ситуацію із залученням зовнішнього фінансування у наступні роки. Окрім цього, на курс продовжать впливати сезонні чинники.

"Певна корекція курсу вверх може бути на горизонті цього тижня, особливо через погіршення погодних умов, що може зменшити експортні потоки. Проте, додаткові позитивні геополітичні сигнали, зокрема після Мюнхенської безпекової конференції, можуть скорегувати курс вниз, але незначно, через втручання Нацбанку для усунення різких коливань", - каже головний експерт з макроекономічного аналізу " Райффайзен Банку" Сергій Колодій.

При цьому зазначається, що в "Райффайзен Банку" очікують, що до кінця березня курс долара підвищиться до 42,7 грн, проте за активнішої політики НБУ щодо боротьби з інфляцією девальвація може виявитися дещо слабшою - 42-42,5 грн.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що у січні 2025 року в Україні інфляція прискорилася до 12,9% у річному обчисленні, а у місячному обчисленні ціни зросли на 1,2%. При цьому фактична інфляція дещо перевищила траєкторію прогнозу Національного банку.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK