Національний банк вивчає доцільність запровадження власної цифрової валюти – е-гривні. Вона має стати доповненням до готівкових коштів та коштів, що зберігаються на рахунках. При цьому цифрові гроші не будуть їх замінником, а лише додатковою можливістю, яку українці зможуть використати за власним бажанням.
Про це пише заступник голови Нацбанку Олексій Шабан.
Банкір зазначає, що е-гривня – цифрові гроші Національного банку, електронна форма грошової одиниці України, емітентом якої є Національний банк. Тобто це така сама гривня, лише у цифровому вигляді. Як і фізичні (готівкові) гроші, вона є зобов'язанням центрального банку.
«Однак на сьогодні рішення про масштабний випуск е-гривні ще не ухвалено. Допомогти у ухваленні такого рішення може пілотний проект, підготовка до якого вже розпочалася. Ми плануємо провести його на основі технології DLT (Distributed Ledger Technology) та у відкритому середовищі, тобто з реальними користувачами та постачальниками платіжних послуг. Це дасть нам можливість переконатися, чи здатна е-гривня виконувати функції грошей, чи задовольнятиме вона потреби користувачів, чи ефективна її програмованість», - пише Олексій Шабан.
За його словами, Нацбанк вивчає можливість випуску е-гривні для того, щоб:
- створити зручний інструмент для здійснення платежів, зокрема за рахунок їх програмованості (наприклад, для поділу платежу на кілька платників, здійснення платежів після настання певних умов або для регулярної автоматичної оплати, або здійснення цільової державної допомоги), забезпечивши при цьому приватність користувачів;
- надати користувачам можливість використовувати забезпечені Національним банком цифрові гроші та спростити доступ до них (наприклад, якщо фінансова установа, яка обслуговує користувача, не зможе надавати йому доступ до гаманця цифрових грошей, користувач зможе відновити доступ до свого гаманця через іншу фінансову установу);
- забезпечити економічну безпеку держави та посилити здатність Національного банку підтримувати цінову та фінансову стабільність;
- сприяти подальшій цифровізації економіки та підвищенню рівня фінансової інклюзії України;
- сприяти розвитку платіжної інфраструктури України відповідно до глобальних тенденцій.
Він також повідомив, що передбачається, що користувачі мають можливість за допомогою е-гривні здійснювати всі можливі типи платіжних операцій в Україні, зокрема:
- переклади між фізичними особами (переклади між гаманцями користувачів);
- оплату товарів та послуг;
- платежі на користь держави;
- благодійні платежі;
- отримувати заробітну плату та інші доходи, соціальні виплати.
При цьому Шабан звертає увагу, що готівка в Україні не зникне через е-гривню, а Нацбанк навіть і не розглядає відмову від готівкових грошей.
«Ключовим призначенням е-гривні буде ефективно виконуватиме всі функції грошей, доповнюючи готівку та кошти, що зберігаються на рахунках, а не бути їх замінником. Користувачі зможуть без обмежень самостійно обирати, якою формою гривні (готівковою чи безготівковою, зокрема е-гривнею) здійснювати свої розрахунки», - наголошує банкір.
Раніше ми писали про те, що Євроцентробанк шукає технологічних партнерів для розвитку цифрового євро.