Добробут закінчився: запаси юанів і золота у фонді РФ добігають кінця

Ліквідні активи російського Фонду національного добробуту можуть вичерпатися вже до 2026 року.
иллюстративное фото / Соцмережі
иллюстративное фото / Соцмережі

Ліквідні активи Фонду національного добробуту (ФНБ) РФ можуть повністю вичерпатися до 2026 року, якщо вартість нафти залишиться на низькому рівні, а курс рубля - стабільним і міцним. Такий висновок міститься в аналітичній доповіді, підготовленій економістами "РАНХиГС" та Інституту Гайдара про параметри виконання федерального бюджету на 2025 рік.

Про це повідомляє The Moscow Times, передають Dengi.ua .

Читайте також:

Зазначається, що станом на 1 червня 2025 року в розпорядженні ФНБ залишалося 2,8 трлн рублів незадіяних ресурсів - це мінімальний показник з 2019 року. Водночас у травні 2025 року російський мінфін витратив 35,9 млрд рублів із фонду для покриття бюджетного дефіциту, а також спрямував 532 млрд рублів на підтримку державних корпорацій і великі інвестиційні проєкти.

Повідомляється, що з цієї суми 300 млрд рублів було виділено держбанкам на реалізацію проекту високошвидкісної магістралі "Москва - Санкт-Петербург", 6,5 млрд отримала Державна транспортно-лізингова компанія на закупівлю повітряних суден, 1 млрд рублів - держкорпорація ВЕБ для придбання вагонів для петербурзького метрополітену. Близько 50 млрд рублів пішли на засекречені ініціативи, про зміст яких мінфін не повідомляє.

"На сьогоднішній день обсяг валютних резервів ФНБ становить лише 153,7 млрд юанів - це рекордно низький рівень з моменту заснування фонду в 2008 році. Золотий запас також скоротився до 139,5 тонн, тоді як до початку конфлікту він перевищував 400 тонн", - підкреслює видання.

Водночас, незважаючи на триваюче зниження нафтогазових надходжень, ліквідні кошти, що залишилися, дозволяють мінфіну тимчасово компенсувати втрати. Однак, як попереджає Ілля Соколов, завідувач лабораторії досліджень бюджетної політики РАНХиГС, в умовах тривалого зниження нафтових цін і зміцнення рубля цих резервів може вистачити лише на рік.

Так, спочатку міністерство фінансів РФ розраховувало у 2025 році почати процес відновлення ФНБ після його активного витрачання протягом трьох років. Однак падіння цін на нафту марки Urals із закладених до бюджету $69,7 до $52 за барель скоригувало плани: прогноз щодо нафтогазових доходів знижено до 8,3 трлн рублів замість 10,9 трлн, які раніше очікували, а дефіцит бюджету може перевищити план більш ніж утричі - до 3,8 трлн рублів. У зв'язку з цим знову буде потрібно задіяти ресурси ФНБ - передбачається вилучення ще 447 млрд рублів.

Також наголошується, що з метою зберегти залишки фонду, російський уряд розглядає варіант примусового скорочення держвидатків наступного року. Крім того, обговорюється можливість коригування бюджетного правила, що регулює витрачання коштів ФНБ. Наразі гроші з фонду спрямовують на покриття доходів, що випадають, якщо вартість Urals опускається нижче $60 за барель. У 2026 році цю планку може бути знижено до $50, що призведе до необхідності урізати бюджетні витрати на 1,5-1,6 трлн рублів (приблизно 0,7% ВВП).

Крім того, згідно зі статистикою російського мінфіну, у січні-квітні поточного року нафтогазові доходи бюджету скоротилися на 10%, а в травні падіння склало вже 34%.

При цьому для компенсації доходів, яких бракує, влада могла б вдатися до девальвації рубля, однак це може призвести до прискорення інфляції, попереджає Соколов. Мінфін, зі свого боку, робить ставку на зростання ненафтогазових надходжень, однак перспективи цього напряму туманні: за запланованих 4 трлн рублів податку на прибуток падіння прибутку в економіці, за даними Росстату за березень, становило 34%.

"Недоотримання запланованих обсягів доходів від податку на прибуток у 2025 році є не менш важливим і реалістичнішим ризиком для російського бюджету, ніж зросла ймовірність нафтогазових надходжень, які випадають", - резюмував Соколов.

Раніше Dengi.ua повідомляли про те, що до початку війни у Фонді добробуту РФ зберігалося $113,5 млрд ліквідних активів, проте за три роки бойових дій їх залишилося близько $37,5 млрд .

Також Dengi.ua писали, що від початку повномасштабного вторгнення у 2022 році країни Європейського союзу заплатили Росії значно більше за викопне паливо, ніж надали допомоги Україні.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK