Кількість угод досягло лише 70% рівня, що був до повномасштабного вторгнення.
Більшість угод - це купівля житла віком від 35 років, тільки чверть угод полягає для купівлі житла віком до 15 років / Колаж: dengi.ua
За даними Нацбанку, попит насамперед на вторинному ринку (готові квартири) повільно пожвавлюється, тоді як на первинному ринку продовжує стагнувати.
Про це повідомляє народний депутат Данило Гетьманцев у своєму ТГ-каналі.
Читайте також:
Він зазначив, що на вторинному ринку за 11 місяців 2024 нотаріуси посвідчили на 14% більше угод, ніж за цей період минулого року. Однак кількість угод досягла лише 70% від рівня, що перебуває до повномасштабного вторгнення.
Нардеп також виділив головні тенденції на ринку нерухомості цього року, а саме:
- Близько 60% угод у перші три квартали 2024 року укладалися на придбання квартир, решта – приватних будинків (у 2021 році ця пропорція становила 67% на 33%).
- Як і до війни, найбільший попит на вторинному ринку має невелике, а отже, дешевше житло. Медіанна площа придбаних квартир – 48 кв. м (як у країні загалом, так і у Києві), будинків – 71 кв. м.
- Більшість угод - це купівля житла віком від 35 років, тільки чверть угод полягає для купівлі житла віком до 15 років.
- Переважна більшість угод на вторинному ринку укладалася на придбання житла поза обласними центрами – 78% угод. На столицю припадає ще 10% угод. Серед обласних центрів популярністю користується житло на заході країни.
- Купівля нерухомості на первинному ринку через великі ризики має низький попит. За даними опитування агентства ЛУН, на початку 2024 року кількість угод купівлі-продажу на первинному ринку майже не змінилася порівняно з минулим роком та не перевищувала п'яту частину довоєнного рівня.
- У першому півріччі 5% угод укладалися із залученням іпотеки, але надалі ця частка знизилася до 4%, що можна порівняти з показниками 2021 року. Близько половини всіх кредитів з початку року банки видали на об'єкти у Києві та Київській області. Зниження ролі іпотеки пояснюється уповільненням програми "єОселя" через зміну її дизайну та обмеженість ресурсів.
- Будівництво нового житла триває досить повільно: у західних регіонах частіше розпочинають нові об'єкти, тоді як у столиці лише добудовують черги існуючих комплексів. Будівництво продовжується зі значними затримками, враховуючи нестачу ресурсів, у тому числі робочу силу. За даними ЛУН, кількість черг житлових комплексів у продажу в Україні зросла на 10% з початку року.
- Цінова динаміка на нерухомість на вторинному ринку корелює зі зміною обмінного курсу та є млявою. Вартість квадратного метра у доларовому еквіваленті у столиці та заході України переважно стала, а в інших регіонах навіть знижується. За даними ЛУН, ціна проданих квартир, як і раніше, на чверть нижча за середні ціни оголошень.
- Вартість житла на первинному ринку зростає динамічніше, ніж на вторинному. Рухаються вгору ціни, насамперед, у західних регіонах, де активніші будівництво та попит.
- В останні півроку оренда дорожчала порівняно з вартістю житла. Показник "ціна до оренди" (ціна купівлі квартири до річної оренди) у Києві залишався на рівні 10х. Це близько до довгострокового середнього рівня і означає, що купівля житла є гарною альтернативою оренді.
- Враховуючи зростання доходів, цінові умови придбання житла зараз сприятливіші, ніж перед війною. Показник "ціна до доходу" (ціна купівлі квартири до щорічного доходу) повернувся до історичних мінімумів кінця 2021 року. В середньому на покупку 70 кв. м житла у Києві сім'я з 1.1 працевлаштованим витрачає еквівалент свого 10-річного доходу. Проте ризики безпеки стримують від придбання житла.
Раніше ми писали про те, що близько 10 тисяч сімей ВПО зможуть придбати житло за програмою "ЄВідновлення" за рахунок додаткових 15 млрд грн.