В Україні є чотири види пенсій: кому яку призначають

Українці пенсійного віку можуть отримувати один із чотирьох видів пенсійних виплат.
В Україні є чотири види пенсій: кому яку призначають
Ілюстративне фото / depositphotos.com

В Україні існує чотири види пенсійних виплат. Про це повідомили в Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області.

Читайте також:

Так, законодавством визначено такі види пенсій: 

  • за віком;
  • по інвалідності;
  • у зв'язку з втратою годувальника;
  • за вислугу років.

Пенсія за віком

Читайте також:

Право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" віку: 60, 63 або 65 років.

Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років. Для виходу на пенсію в 60 років у 2023 році необхідно мати не менше 30 років страхового стажу.

Пенсія за віком до досягнення 60 років

Читайте також:

На пільгових умовах - особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва.

Дострокові - особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку із скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку.

Читайте також:

Зі зменшенням пенсійного віку - учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пенсія з інвалідності

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності, за наявності страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, у якому інвалідність встановлено).

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника

Читайте також:

Призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, у якому помер годувальник).

Дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні.

Пенсія за вислугу років

Пенсія за вислугу років призначається до досягнення пенсійного віку окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності.

Читайте також:

Умови призначення та тривалість спеціального стажу роботи, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, залежать від професій/посад, на яких працювала людина, та закону, згідно з яким призначається така пенсія.

Пенсія за вислугу років у солідарній системі

Умови призначення визначені Законами України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Законом України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення".

Читайте також:

Перелік професій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років:

  • окремі категорії працівників залізничного транспорту;
  • працівники плавскладів окремих видів суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості;
  • працівники підприємств лісної промисловості та лісового господарства;
  • працівники освіти, охорони здоров'я і соціального захисту;
  • заслужені майстри спорту і майстри спорту міжнародного класу;
  • артисти театрів та інших театрально-видовищних підприємств і колективів.

Призначається з дня звернення за умови звільнення з роботи/посади, що дає право на таку пенсію.

Пенсія за вислугу років військовослужбовцям

Читайте також:

Умови призначення визначені Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІI "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами). Військовослужбовці мають право на пенсію за вислугу років за наявності встановленої вислуги на військовій службі.

Документи для призначення пенсії за віком, по інвалідності та в разі втрати годувальника можна подати онлайн за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

Раніше ми писали, що пенсіонери в України можуть змінювати вид власної пенсії й перейти, наприклад, з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком або навпаки.ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK