В Україні змінилися правила оформлення спадщини: що потрібно знати

Основні зміни в порядку оформлення спадщини дають можливість у найкращий спосіб забезпечити захист прав спадкоємців.
В Україні змінилися правила оформлення спадщини: що потрібно знати
Ілюстративне фото / depositphotos.com

В Україні 30 січня 2024 року набули чинності два закони, які вносять зміни в порядок відкриття та оформлення спадщини. Йдеться про закон №3450-IX та закон №3449-IX. Про це повідомила пресслужба Міністерства юстиції.

Читайте також:

"Новації спадкування пов'язані з унормуванням правовідносин під час воєнного стану. Так, законами були внесені зміни до Цивільного кодексу України та Закону України "Про нотаріат", - йдеться в повідомленні.

Місце відкриття спадщини

Основні зміни стосуються ст. 1221 Цивільного кодексу України, якою визначається місце відкриття спадщини.

Читайте також:

Визначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме, то місцем відкриття спадщини вважатимуть місце перебування або нерухомого майна чи його основної частини, або за відсутності нерухомого майна місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Якщо спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону України "Про міжнародне приватне право".

Читайте також:

Якщо смерть настала на непідконтрольній території

Оновлене законодавство встановлює спеціальні правила оформлення спадкових прав у період воєнного стану:

  1. У період дії на території України воєнного стану та протягом шести місяців із дня його припинення або скасування у разі, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, територія, на якій ведуться активні бойові дії або яка є тимчасово окупованою, щодо якої не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення своїх повноважень органами державної влади в повному обсязі, заяви про прийняття спадщини та інші заяви щодо спадщини подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини. Зазначене правило застосовується також до спадщини, місцем відкриття якої є населений пункт, розташований на тимчасово окупованій території України.
  2. Якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт або території, зазначені вище, а також у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до набрання чинності законом №3450-IX, вчинення нотаріальних дій щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) у межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви щодо спадщини. Якщо ж місцем подання першої заяви є населений пункт або території, зазначені вище, відповідні нотаріальні дії вчиняються за місцем подання першої заяви про видачу свідоцтва в населеному пункті або на території, що не зазначені в попередньому пункті.

Читайте також:

Особливості обчислення строків при спадкуванні в умовах воєнного стану

Нове законодавство встановлює особливості щодо обчислення строків при спадкуванні на час дії на території України воєнного стану та протягом двох років із дня його припинення або скасування. За загальним правилом для прийняття спадщини цивільним законодавством встановлено строк у 6 місяців, який обчислюється з дня смерті особи.

Якщо смерть фізичної особи зареєстрована пізніше ніж через один місяць із дня смерті такої особи, строки, визначені ЦК України щодо спадкування, обчислюються з дня державної реєстрації смерті спадкодавця.

Читайте також:

"Таким чином основні зміни в порядку оформлення спадщини забезпечують права громадян в умовах воєнного стану й дають можливість у найкращий спосіб забезпечити захист прав спадкоємців", - додали в Мін'юсті.

Раніше ми писали, що в Україні особи, які здійснили поховання пенсіонера, можуть розраховувати на фінансову допомогу від держави.ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK