НБУ ввів гнучкий курс валют: що це значить і що зміниться для українців

Керована гнучкість курсу відрізняється від режиму плаваючого курсоутворення, який діяв в Україні до 24 лютого 2022 року.
НБУ ввів гнучкий курс валют: що це значить і що зміниться для українців
Ілюстративне фото / EPA/UPG

З 3 жовтня 2023 року Національний банк України впроваджує режим керованої гнучкості обмінного курсу. Що це означає для економіки та громадян, розповіли в НБУ.

Читайте також:

Відмінність від "плаваючого курсу"

Як пояснили в Нацбанку, керована гнучкість курсу відрізняється від режиму плаваючого курсоутворення, який діяв в Україні до 24 лютого 2022 року. За поточного режиму НБУ продовжить ретельно контролювати ситуацію на валютному ринку та залишатиметься ключовим гравцем на ньому.

"НБУ, зокрема, компенсуватиме структурний дефіцит валюти. Завдяки цьому курс зможе змінюватися в обидва боки: зростати та знижуватися. Крім того, НБУ суттєво обмежуватиме курсові зміни, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення", - йдеться в повідомленні.

Читайте також:

Механізм курсоутворення

Офіційний курс за режиму керованої гнучкості визначатиметься операціями на міжбанківському валютному ринку за активної участі регулятора.

Як запевняють у Нацбанку, водночас курс на тих сегментах ринку, де мають змогу купувати та продавати валюту громадяни, встановлюватиметься за тими ж правилами, що й останні півтора року. Йдеться як про готівковий ринок, так і про карткові курси банків.

Передумови

Читайте також:

Перехід до керованої гнучкості курсу став можливим завдяки ґрунтовній підготовчій роботі із залученням міжнародних експертів та урахуванням найкращого світового досвіду, а також з огляду на сформованість та стійкість макроекономічних передумов. Зокрема:

  • сталий прогрес у зниженні інфляції, 
  • накопичення значного рівня міжнародних резервів, 
  • збільшення привабливості гривневих депозитів та ОВДП як інструментів захисту заощаджень від інфляційного знецінення.

"Це дає змогу забезпечити контрольованість переходу та мінімізувати ризики для фінансового ринку, економіки та громадян", - повідомляє регулятор.

Ціль

Читайте також:

У НБУ зазначають, що новий курсовий режим посилить стійкість української економіки та валютного ринку, сприятиме їх кращій адаптації до зміни внутрішніх і зовнішніх умов та зменшуватиме ризики накопичення валютних дисбалансів, які може генерувати тривале утримання фіксованого курсу. 

Також керована гнучкість офіційного курсу стане важливою передумовою для повернення до інфляційного таргетування в майбутньому.

Читайте також:

Незмінним пріоритетним завданням НБУ лишатиметься збереження курсової стійкості, додала пресслужба регулятора.

Нагадаємо, за прогнозом експертів, наприкінці 2023 року офіційний курс долара в Україні буде нижче 40 грн. А до кінця 2024 року очікується помірне ослаблення гривні - до 41 грн/дол.ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK