Що чекає на економіку України зі швидкою перемогою та без - два сценарії НБУ

Завдяки стійкості енергосистеми та значним фіскальним стимулам економіка вже цьогоріч повернеться до відновлення.
Що чекає на економіку України зі швидкою перемогою та без - два сценарії НБУ
Ілюстративне фото / Getty Images

У 2023 році інфляція сповільниться до 14,8%, а реальний ВВП зросте на 2%. У наступні роки інфляція продовжить знижуватися, а відновлення економіки прискориться на тлі закладеного в прогноз зниження безпекових ризиків. Про це йдеться в "Інфляційному звіті" Національного банку за квітень 2023 року.

Читайте також:

"Стрімке зниження інфляції очікується, зокрема, у першому півріччі поточного року. У другому півріччі темпи зростання споживчих цін зберігатимуться на практично незмінному рівні переважно з огляду на нерівномірну базу порівняння та анонсоване повернення податків на паливо з метою зменшення тиску на державні фінанси", - йдеться у звіті.

За прогнозом Нацбанку, наступного року інфляція сповільниться до 9,6%, а у 2025 році - до 6%. При цьому монетарні умови ще тривалий час залишатимуться достатньо жорсткими навіть за умови зниження облікової ставки з IV кварталу 2023 року. 

Читайте також:

"Завдяки стійкості енергосистеми та значним фіскальним стимулам економіка вже цьогоріч повернеться до відновлення", - наголосили в НБУ.

Водночас стрімкішому відновленню економіки перешкоджатимуть збереження високих безпекових ризиків, що пригнічують інвестиційні та споживчі настрої, логістичні обмеження для експорту та слабкі темпи повернення вимушених мігрантів із-за кордону. 

Читайте також:

У 2024 та 2025 роках очікується прискорення темпів економічного зростання до 4,3% та 6,4% відповідно насамперед завдяки закладеному в прогноз зниженню безпекових ризиків та все ще м'якій фіскальній політиці.

Зазначається, що зайнятість та зарплати поступово зростатимуть разом із пожвавленням економіки, але безробіття залишатиметься вищим за довоєнний рівень. За умови відсутності нових значних шоків у 2023-2025 роках триватиме відновлення ринку праці на тлі зростання економіки та досить м'якої фіскальної політики.

Читайте також:

З огляду на значні витрати на забезпечення обороноздатності та обмежену через наслідки війни ресурсну базу дефіцит бюджету у 2023 році розшириться до понад 26% ВВП. Надалі очікується поступове звуження дефіциту бюджету.

"Основним припущенням цього макропрогнозу є суттєве зниження безпекових ризиків із початку 2024 року завдяки успішним діям української армії", - уточнив регулятор.

Відповідно найвагомішим ризиком для поточного прогнозу є вища інтенсивність і триваліший термін повномасштабної війни. За такого сценарію економічне зростання у 2024 році обмежуватиметься 2%, незважаючи на пристосування бізнесу до умов високих безпекових ризиків, що внаслідок сповільнюватиме відновлення ринку праці.

Читайте також:

У Національному банку додали, що інфляція стримуватиметься продовженням мораторію на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги, однак значно прискориться після його скасування. Монетарні умови в разі реалізації сценарію довшої війни будуть триваліший період жорсткими. 

"Натомість позитивним ризиком для прогнозу є швидка реалізація проєкту відновлення України, яка разом із євроінтеграційними реформами дасть змогу значно прискорити темпи економічного зростання, а відповідно зниження безробіття та збільшення доходів", - йдеться у звіті.

Раніше ми писали, що 27 квітня правління Національного банку України вирішило зберегти облікову ставку на рівні 25% річних.ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK