З початком війни багато українців виїхали за кордон або змінили місце проживання в межах країни. Що варто зробити громадянам, якщо вони не проживають у квартирі, щоб не назбирати боргів за світло, розповіли експерти YASNO.
У деяких оселях українців, які виїхали, наразі мешкають інші люди. Вони продовжують передавати показання електролічильника та отримувати рахунки за фактично спожиту електроенергію. Проте є й такі клієнти, у квартирах яких ніхто не живе і відповідно показання ніхто не передає.
Як пояснили експерти, у такому разі оператор системи розподілу, не отримавши дані лічильника, здійснює розрахунок обсягів споживання електроенергії на основі показників середньодобового споживання й передає ці обсяги постачальнику. Постачальник до отриманих обсягів застосовує тариф і виставляє рахунок.
"Власник житла його не сплачує, адже вважає це помилкою, і таким чином починають формуватися борги", - йдеться в повідомленні.
Щоб не накопичувати борги за світло, власникам житла, які не проживають у своїй квартирі, потрібно передавати орієнтовні показання щомісяця.
Наприклад, якщо у квартирі залишився працюючим холодильник або інша техніка, то достатньо буде щомісяця до останніх зафіксованих показань додавати 2-5 кВт-год і відповідно сплачувати за них. А по поверненні в Україну буде достатньо сфотографувати дані лічильника або запросити контролера ОСР, щоб провести звірку.
"У такому випадку борги не будуть формуватися і не будуть надходити повідомлення про заборгованість", - пояснили експерти.
Навіть якщо у квартирі відключені всі електроприлади, рекомендується щомісяця передавати останні зафіксовані клієнтом показання.
Передавати показання необхідно за дві дні до кінця місяця та протягом трьох днів наступного.
Раніше ми писали, що воєнний стан не звільняє українців від оплати житлово-комунальних послуг. Однак деякі громадяни можуть не платити за комуналку під час війни.